Sbírka seker

Netradiční sbírku již více než 420 seker různých druhů mohou zhlédnout návštěvníci Muzea řemesel Konicka, které vystavuje sekery staré i několik tisíc let. Expozice seker na zámku v Konici na Prostějovsku byla zaspána do České knihy rekordů. Řemeslo má na Konicku několikasetletou tradici a právě sekery byly v tomto lesnatém regionu častým pracovním nástrojem.Výstava seker

Správce zámku v Konici a předseda spolku Muzea řemesel Konicka Pavel Šín ČTK řekl, že největší tuzemská sbírka seker vznikla poté, co se snažil sehnat několik seker, aby vytvořil expozici zaměřenou na tesařství. Nakonec se mu postupně sešlo několik desítek seker, které konickému muzeu věnovali lidé z okolí.

K vidění jsou u nás sekery lesnické, tesařské, řeznické, hasičské, kamenické, kovářské či kamnářské. Vystavujeme také repliku katovské sekery. Součástí expozice, na které se podílí město Konice, je i pěstní klín z doby kamenné či sekeromlat z doby broznové.

Do České knihy rekordů bylo v roce 2013 zapsáno 251 vystavených seker. V termínu zápisu do České knihy rekordů sbírka čítala přes 300 seker, některým z nich však chybělo topůrko, takže nebyly do knihy rekordů zapsány. V současné době má sbírka více než 420 seker různých druhů.

Sekera je jedním z nejstarších lidských nástrojů. V archeologických vykopávkách byly nalezeny sekery z kamene, později byly vyráběny z bronzu a nakonec z železa a ocele.